A 12. helyen végeztünk

Múlt héten befejeződtek az NBI/B csoportos férfi kosárlabda bajnokság küzdelmei. A 9-16. helyért folytatott küzdelemben a SMAFC-NYME az MKB-Euroleasing Vasas ellen pótolta a korábban félbeszakadt mérkőzését, a 6. fordulóból pedig maradt még a Budapesti Honvéd SE elleni derbi, amit korábban a fővárosiak kérésére elhalasztottunk.

Itthon is legyőztük a Vasast

Szűk egy héttel a Vasas elleni budapesti mérkőzés után, múlt hét kedden már Sopronban csapott össze a két gárda. Ezúttal a Vasas teljes kerettel érkezett és már Moravcsik is szerepelt a játékos listán. Ennek megfelelően egy teljesen más szellemben kosárlabdázó Vasas lépett pályára a Krasznaiban, ami meg is lepte Baloghékat. Az első percekben 8-1-re elhúztak a vendégek, nagyon lassan vette fel a játék ritmusát a SMAFC-NYME. Ha nehezen is, de „elkezdte a mérkőzést” a soproni csapat is és elkezdte saját játékát játszani, aminek köszönhetően a közel 10 pontos hátrányból majdnem ugyanilyen arányú előnyt kovácsolt Barlai Tamás legénysége.

A folytatásban azonban újra magára talált a vendég együttes, amely szigorúbb védekezésre váltott, emellett támadásban is pontosabbá vált. Az egyetemiek ismét elvesztették a ritmust, ráadásul a támadólepattanók megszerzésében is alulmaradtak ellenfelükkel szemben. A félidőt két pontos előnnyel zárta a Vasas.

A második félidőben fej-fej mellett haladtak a csapatok, amelyek leginkább a védekezésre koncentráltak. A Vasas olykor egész pályás letámadással zavarta meg a hazaiakat, ami többször sikerült is. Ellenben a támadások befejezésével mind a két gárda hadilábon állt, így egy nem túl színvonalas harmadik negyedet láthatott a publikum. A SMAFC-NYME minimális előnnyel várhatta a záró etapot.

Az utolsó negyedben tovább folytatódott az „adok-kapok”, egyik fél sem tudott ellépni a másiktól. A végén az döntött, hogy Barlai Tamás tanítványai pontosabban céloztak a büntetővonalról, ami az egész rájátszásról is elmondható a soproniakat tekintve. Ha nehezen is, de végül megnyerte a mérkőzést a SMAFC-NYME, amely így – a Salgótarjánhoz hasonlóan – a Vasast is oda-vissza megverte a rájátszásban.

NBI/B csoportos férfi kosárlabda mérkőzés – 4. forduló, rájátszás (pótlás). Sopron, Krasznai Ferenc Sportcsarnok 75 néző. Vezette: Tóth K., Sabáli L., Esztergályos R., MKOSZ ellenőr: Nagy J.

SMAFC-NYME – MKB-Euroleasing Vasas 74-71 (23-15, 13-23, 16-13, 22-20)

SMAFC: Csaplár-Nagy 18, Karácsonyi, Balogh 14/3, Herczeg 2, Ugaros 5/3. Csere: Molnár 9/3, Szlávik 8/6, Nagy 6/6, Kovács B. 2, Vesztergom 7, Berneczei 3/3. Edző: Barlai Tamás

Vasas: Moravcsik 2, Lakosa 19/9, Mohay 19, Krivacsevic 5, Franczva 10. Csere: Boinitzer 9, Solymosi 4, Fekete 3/3, Szántó, Lang. Edző: Jakab Máté

Barlai Tamás: Sokkal nehezebb meccs volt az előző heti idegenbelihez képest, de a kulcs szituációkban mindig át tudtunk lendülni a holtponton.

Visszavágtunk a Honvédnak

A SMAFC-NYME számára egyszerű volt a képlet: győzelem esetén három helyet javítva a 15. helyről a 12. helyig lép előre Barlai Tamás együttese. Nehezítette a soproniak helyzetét, hogy – ahogy korábban már megszokhattuk – ezúttal sem tudtak teljes kerettel kiállni, ráadásul Balogh közvetlenül a találkozó előtti napon betegedett le.

Így szűkösen, már-már családias hangulatban melegíthettek az egyetemiek. A mérkőzés kezdete előtt a korábbi évek hagyományainak megfelelően átadták a Mester Kupát. A vándordíjjal, amelyet a legendás edző, Krasznai Ferenc családja 1996-ban alapított, minden szezonban a legeredményesebb SMAFC-játékos kapja. A Kupát a 2013/2014-es szezonban – immár harmadik alkalommal – Csaplár-Nagy Arnold vehette át.

Jobban kezdte a Honvéd a találkozót, de szépen lassan a hazaiak is belelendültek a játékba. Az első percekben úgy tűnt, hogy a Honvéd meg is tud lépni a soproniaktól, de Csaplár-Nagy révén tartotta magát a hazai együttes.

A folytatásban rendezte sorait Barlai Tamás legénysége, pontatlanabbá váltak a vendégek. A Honvéd ugyanakkor a lepattanók megszerzésében a SMAFC-NYME előtt járt, de nem mindig tudtak élni a második lehetőséggel. A vendégek fegyelmezetlenségének „köszönhetően” technikait is kaptak, Vesztergom és Karácsonyi pedig magabiztosan büntetőztek, majd Ugaros jelentkezett szép triplákkal. A félidőre sikerült 5 pontos előnyre szert tennie a soproniaknak.

A második félidő vendég triplákkal indult, aminek köszönhetően hamar visszavette a vezetést a Honvéd. Nem ültek a hazai dobások, és egy-egy eladott labda is „becsúszott”. Puskás Artúr tanítványai alig tudtak hibázni, a fáradó hazaiak pedig sokat hibáztak. Barlai Tamás időkéréssel próbálta megtörni a vendégek lendületét, ami többé-kevésbé sikerült is. A záró szakasz előtt 5 pontos hátrányban volt a SMAFC-NYME.

Az utolsó negyedben a soproniak ismét megmutatták, hogy van tartásuk. Szlávik, Karácsonyi és Herczeg kinti dobásai mindig a legjobbkor jöttek, Vesztergom és Csaplár-Nagy pedig a palánk alatt szereztek fontos kosarakat. A túloldalon Máté vitte a prímet, két perccel a vége előtt fej-fej mellett haladtak a csapatok. A büntetőzésben a SMAFC-NYME Nagy és Vesztergom révén jobbnak bizonyult ellenfelénél, így egy izgalmas végjátékot követően sikerült behúzni az utolsó hazai bajnokit is.

A hazai győzelem azt is jelenti, hogy Baloghék a 12. helyen végeztek a bajnokságban, egy győzelemmel lemaradva a 11. helyen álló Sopron KC-Sportiskola U-23-as együttesétől. Az egyetemiek mérlege a rájátszásban 5 győzelem és 3 vereség, ez majdnem megegyezik az alapszakasz végén kitűzött 6-2-es mérleggel. Az NBI/B-s bajnokságot egyébként a szintén nyugati Bonyhád nyerte meg, második helyezett a MAFC gárdája lett, míg a dobogó harmadik fokára az MTK-Törökbálint állhatott fel, miután két alkalommal is legyőzte a Tehetséges-Fiatalok Budapest csapatát.

NBI/B csoportos férfi kosárlabda mérkőzés – 6. forduló, rájátszás (pótlás). Sopron, Krasznai Ferenc Sportcsarnok 75 néző. Vezette: Surányi G., Dr. Magyari T., Kovács-Nagy E., MKOSZ ellenőr: Major Gy.

SMAFC-NYME – Budapesti Honvéd SE 90-83 (18-21, 25-17, 18-28, 29-17)

SMAFC: Csaplár-Nagy 13, Karácsonyi 20/6, Ugaros 20/15, Vesztergom 6, Szlávik 8/6, Herczeg 11/9, Nagy 10/3, Berneczei 2. Edző: Barlai Tamás

Honvéd: Kovács 19/9, Szeleczky 8, Máté 20/12, Kwame 10, Haris, Stefán 15, Szalay 7/3, Bános 2, Taga 2. Edző: Puskás Artúr

Barlai Tamás: Egy színvonalas találkozón, helyenként kifejezetten jól játszva tudtuk megnyerni az utolsó mérkőzést. Gratulálok a csapatomnak és köszönöm az egész éves munkát.