Eddig két győzelem 2016-ban

A SMAFC-NYME NBI/B csoportos férfi kosárlabdacsapata sorozatban 7 elszenvedett vereséggel zárta a 2015-ös esztendőt. Többek között ezért is jól jött a karácsonyi szünet a soproniak számára, akik ki tudták pihenni az elmúlt hónapok fáradalmait. Különösen igaz ez az együttest erősítő ifjúsági játékosok esetében, akik a felnőtt NBI/B mellett az NBI/B U20-ban és a kiemelt U18-as bajnokságban is szerepelnek. Nem kis terhelést jelentett tehát az elmúlt időszak.

Eredetileg január 3-án került volna megrendezésre az OSE Lions – SMAFC-NYME mérkőzés. Mondani sem kell, hogy a finoman fogalmazva is unprofesszionális időpontot már hetekkel, hónapokkal a találkozó előtt szerették volna egy héttel eltolni a soproniak. Az oroszlányi vezetőkkel végül sikerült is megegyezni egy új időpontban, január 8-ra került a derbi.

A hazaiak az elmúlt évekhez hasonlóan erre a szezonra is erősítettek, ennek megfelelően a tabella élmezőnyében helyezkednek el. Ugyanakkor a rutinos Tanács hiányzott az OSE együtteséből, míg vendég részről Vesztergomot kellett nélkülözni.

Kiváló ritmusban kezdett a SMAFC-NYME, amely magához ragadta a kezdeményezést és Nagy, valamint Balogh ponterős játékával 10-2-re meglépett ellenfelétől. A palánk alatt Werner már két gólpassznál és egy duplánál járt. Török a palánk alatt szedte a lepattanókat, Balogh újabb közelije után pedig időt kért Vavra András, a hazaiak szakvezetője (5-14). Az első negyed végén már közel tíz volt a felek között, de – szokás szerint – elfáradt kicsit a SMAFC-NYME, ezt pedig kihasználva az OSE, látótávolságon belülre kapaszkodott (22-25).

A folytatásban már hullámzóbb volt a játék, váltakozó periódusok voltak a mérkőzésen. Az OSE lendülete kitartott, Gorzsás és Keller hasznos játékkal (szerzett labdák, gyors indítások)     segítette övéit, de Nagy és Berneczei révén újra fordított a soproni alakulat (30-32). Sőt, a hazai közönség kisebb meglepetésére a félidőben is vendég vezetést mutatott az eredményjelző.

A második félidőt úgy kezdte a SMAFC-NYME, ahogy az elsőt. Két perc elteltével, Berneczei triplájával már 7 ponttal vezetett Meszlényi Róbert csapata. Váltott védekezésben az OSE, aminek meg is lett az eredménye: Kiss távolija és Vujovic közeli pontjai után egalizált, majd a negyed végére a vezetést is átvette a hazai gárda, de nem tudott ellépni a SMAFC-NYME-től (63-60).

A folytatásban már a hazaiaknál volt az előny, de nem adta fel Meszlényi Róbert csapata. Sőt, sikerült is visszakapaszkodni ismét 3 pontra a SMAFC-NYME-nek, ennél többre azonban nem futotta már a soproniak erejéből. Bár 8 ponttal végül kikapott, remekül helytállt az egyetemi csapat az OSE vendégeként.

NBI/B csoportos férfi kosárlabda mérkőzés – 10. forduló. Oroszlány, Krajnyik Akác András Sportcsarnok 200 néző. Vezette: Goda L., Tóth K., Sabáli L., MKOSZ ellenőr: Schaffer B.

OSE Lions – SMAFC-NYME 87-79 (22-25, 15-14, 26-21, 24-19)

SMAFC: Török 8, Balogh 9/3, Berneczei 21/3, Nagy 16/6, Werner 6/3. Csere: Füzi 8/6, Karácsonyi 8, Németh 3/3. Edző: Meszlényi Róbert

OSE: Vujovic 25, Burai 10, Kiss 16/6, Wehner 4, Bocsárdi 2. Csere:Gorzsás 15/3, Sonyák 9/3, Hadnagy 2, Keller 4, Ughy. Edző: Vavra András

Meszlényi Róbert: Teher nélkül játszottunk és ez meg is látszott a játékunkon. A vereség ellenére elégedett vagyok a csapatommal. Bizonyos időszakokban – különösen az első félidőben – nagyon jól játszottunk és sikerült is meglepnünk ellenfelünket. Talán mi magunk sem hittük el, hogy győzhetünk, erre minden esélyünk megvolt, de az utolsó 5 percben ismét több hiba csúszott a játékunkba.

A következő fordulóban a nyugati csoport utolsó helyezettjéhez, az Alba-Fehérvár DKKA-hoz látogatott a SMAFC-NYME az NBI/B 11. fordulójában. A soproniak számára csak a győzelem volt elfogadható, hiszen 2 győzelem mellett már 8 vereség állt Baloghék neve mellett.

Balogh és Berneczei ennek megfelelően rögtön az elején vezetéshez juttatta a SMAFC-NYME-t, majd Török és Nagy is beszálltak a pontgyűjtésbe. Nem szakadt le azonban a Fehérvár sem, amelyet Filipivics egy személyben vitt a hátán (12-14). A fehérvári fiatalok lehetőség szerint igyekeztek gyorsítani a játékot, ezt a ritmust nem mindig találták a vendégek. Mindenesetre a vendég vezetés az első 10 perc végéig megmaradt.

A második negyed sok hibával indult soproni részről, kihagyott dobások és eladott labdák követték egymást. Ezt ki tudta használni a hazai csapat, amely Filipovics a Brbaklic vezérletével fordított (25-24). Változó volt a játék képe, Füzi közelijével az egyik percben még a SMAFC-NYME-nél, Varga triplája után már a házigazdánál volt az előny. Ugyanakkor volt, hogy majdnem két percig nem esett kosár a mérkőzésen. A félidőre 3 pontos fehérvári előnnyel vonulhattak a csapatok.

A nagyszünet után sem változott sokat a játék képe, szinte fej-fej mellett haladtak a csapatok. A hazai oldalon Filipovics abszolút húzóembernek bizonyult, egy személyben, míg Meszlényi Róbert együttesénél már inkább dominált a csapatjáték. Az utolsó negyedet így is fej-fej mellől kezdték meg a csapatok.

Ahogy teltek a percek a záró etapból, a SMAFC-NYME úgy vette át fokozatosan a játék irányítását. Kellett ehhez többek között a vendégek jó védekezése, és a támadójáték feljavulása. Török és Werner szépen szedte a lepattanókat, és a pontszerzésből is kivették a részüket. Közben Füzi labdát is szerzett, Berneczei triplájával pedig végképp eldőlt a mérkőzés sorsa.
Ha nehezen is, de 8 vesztes mérkőzés után végre sikerült nyernie a SMAFC-NYME-nek.

NBI/B csoportos férfi kosárlabda mérkőzés – 11. forduló. Székesfehérvár, Vodafone Sportcentrum 50 néző. Vezette: Esztergályos R., Benedek Z., Németh S., MKOSZ ellenőr: Németh Cs.

Alba Fehérvár-DKKA – SMAFC-NYME 67-75 (18-21, 19-13, 17-20, 13-21)

SMAFC: Balogh 12/3, Török 8, Nagy 18/3, Berneczei 20/12, Werner 12/9. Csere: Füzi 4, Németh 1, Karácsonyi, Vesztergom, Papp. Edző: Meszlényi Róbert

Alba: Varga 15/9, Filipovics 28/3, Brbaklic 15, Molnár 4, Fülöp 2. Csere: Lévi, Nyulász 3/3, Papp, Mészáros. Edző: Peresztegi N. Ákos, Góbi Henrik

Meszlényi Róbert: Küzdelmes mérkőzést játszottunk a fehérvári fiatalokkal, akik kellemetlen ellenfélnek bizonyultak. Bár közelről most nem igazán céloztunk jól, a távoli dobásokkal ezt sikerült ellensúlyoznunk. A végén jobban koncentráltunk, mint tettük azt a korábbi mérkőzéseken, sikerült is győztesként elhagyni a pályát.

Következett a „második félidő” az alapszakaszban, hiszen eltelt 11 forduló. Mint emlékezetes, a megyei rivális Győr elleni derbivel kezdtük a szezont, így tehát most a megyeszékhelyen lépett pályára a Meszlényi Róbert vezette SMAFC-NYME.

Márkus, Nárai és Gombás kosaraira Török 6 ponttal válaszolt a SMAFC-NYME részéről, az első percekben felváltva estek a kosarak. Werner triplája adott lendületet a vendégeknek, akik Berneczei triplája után 8, Karácsonyi duplája után pedig már 9 egységgel vezettek (11-20). Sőt, Karácsonyi 2+1-es akciója után már 10 pont fölé növelte a különbségek a SMAFC-NYME.

A második negyed elején kezdetben tartotta előnyét a soproni együttes, bár Nagy büntetőjén és Török dupláján kívül nem lehetett mást feljegyezni. A Győr eközben valamelyest csökkentette hátrányát, de összességében mind a két oldalon akadozott a játék (24-32). A házigazda egyre jobban lendületbe jött, folyamatosan csökkentette hátrányát Csaplár-Nagy Ervin együttese. Olyannyira, hogy a nagyszünetre sikerült is fordítania Gombáséknak (38-37).

A második félidő már kiegyenlített játékot hozott. Percről percre változott a vezető csapat kiléte. Hazai oldalon Nárai és a csereként beálló Baruta vitte a prímet, soproni részről Balogh, Nagy és Török voltak eredményesek. Az utolsó percben a SMAFC-NYME-nél volt az előny Török büntetői után, de Baruta egalizált a negyed végére, így fej-fej mellől várhatták a záró etapot a csapatok (53-53).

Jobban kezdett a Győr, amely Márkus és Baruta egy-egy távolija után már 5 pontos előnynél járt. Ezt tartani is tudta a hazai gárda, bár a SMAFC-NYME sem szakad le, végig 4-5 pontos különbség volt a felek között. 73-69-es állással léptünk be az utolsó percbe, amikor is Balogh dobott fontos triplát, 1 egységre zárkózott a SMAFC-NYME (73-72). Taktikai faultokkal próbálkozott Meszlényi Róbert együttese, de Kovács keze nem remegett meg a büntetővonalon, a házigazda 4 ponttal diadalmaskodott.

NBI/B csoportos férfi kosárlabda mérkőzés – 12. forduló. Győr, Városi Egyetemi Csarnok 50 néző. Vezette: Tóth K., Sabáli L., Németh A., MKOSZ ellenőr: Németh Cs.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC – SMAFC-NYME 77-73 (17-29, 21-8, 15-16, 24-20)

SMAFC: Török 20, Balogh 19/12, Werner 6/3, Berneczei 11/6, Nagy 5. Csere: Füzi 2, Karácsonyi 9, Németh, Vesztergom 1. Edző: Meszlényi Róbert

Győr: Márkus 14/9, Gombás 10, Kovács 16, Nárai 19/3, Sziráki. Csere: Horváth, Baruta 15/9, Hajmásy 2, Palavics 1, Papp. Edző: Csaplár-Nagy Ervin

Meszlényi Róbert: Újabb esélyt szalasztottunk el, megint csak a végjátékban buktunk el.

A sajnálatos győri vereség után, január végén újabb mérkőzés várt Meszlényi Róbert tanítványaira. Ezúttal viszont már hazai környezetben fogadták az egyetemiek az élmezőnyhöz tartozó MTK-Törökbálint gárdáját. A soproniaknál Vesztergom és Karácsonyi hiányoztak, mindketten edzésen sérültek meg, de a fővárosiaknál sem volt mindenki hadra fogható.

Berneczei triplája nyitotta a találkozót, majd Török és Werner is betaláltak, 9-0-al nyitott a SMAFC-NYME. Bihari és Jakab indította el a vendég pontgyártást, ám a soproniak lendülete ezúttal kitartott a negyed végéig, főleg Török palánk alatti játékának köszönhetően (19-9).

Sőt! A hazaiak ezúttal nem torpantak meg, szinte minden támadás után kosarat szereztek. Nagy rendre közelről talált be, Németh és Füzi eközben távolról voltak eredményesek (32-19). A vendégek sok labdát eladtak, szinte estek-keltek a pályán annak csúszóssága miatt, viszont a hazaiak egyszer sem csúsztak el a parketten. Csúszkálás ide vagy oda, az MTK mégis faragni tudott hátrányából a már említett Bihari-Jakab kettős révén, de a társak is be-be találtak. 5 pontos hazai előnnyel vonultak pihenőre a csapatok.

A második félidő már sokkal több hibát hozott hazai oldalon is. Bihari két büntetőjére két perc után Nagy válaszolt egy távolival, majd beemelt még egyet a soproniak irányítója. Bihari azonban nem talált társat a pontgyártást illetően, így maradt a közel 10 pontos különbség a záró negyed előtt.

Jól folytatódott a mérkőzés a SMAFC-NYME szempontjából. Szabó és Jakab kosaraira Balogh 5 ponttal válaszolt hazai részről, így minimálisan növelni is tudta előnyét a soproni gárda (57-48). Horváth és Bihari közeli találataival azonban zárkózott az MTK, hazai oldalon csak Török tudott kosarat szerezni. Boinitzer távolijával már 4 egységre zárkózott a vendég együttes, miközben a hazaiak sorra adták el a labdákat. Meszlényi Róbert időkérése se hatott a hazaiakra. Két perccel a vége előtt egalizált Szarvas Gábor csapata (59-59), majd Balogh jelentkezett hosszú idő után soproni kosárral. Bihari és Horváth viszont ismét betaláltak, illetve jól ki tudták védekezni a hazaiak támadásait, átvette a vezetést az MTK. De a rutinos Balogh ismét betalált, szűk 1 perccel a vége előtt az MTK támadhatott. Sajnos ezután teljesen összeomlott a SMAFC-NYME. A vendégek időkérés után támadhattak, három alkalommal is sikerült megszerezniük a gyűrűről lecsorgó labdát. A sorozatban negyedik vendég támadásnál még szabálytalankodhatott is volna a SMAFC-NYME, hiszen csak 3 csapathibánál járt az együttes. De nem tette, Jakab pedig köszönte a lehetőséget, és távolról betalált. A végén pedig már nem maradt elég idő a fordításra.
A SMAFC-NYME-nek ez volt a 4. olyan mérkőzése a szezonban, amelyet a végjátékban bukott el.

NBI/B csoportos férfi kosárlabda mérkőzés – 13. forduló. Sopron, Krasznai Ferenc Sportcsarnok 75 néző. Vezette: Török Z., Szalai Zs., Dr. Magyari T., MKOSZ ellenőr: Major Gy.

SMAFC-NYME – MTK-Törökbálint 63-66 (19-9, 20-25, 13-10, 11-22)

SMAFC: Nagy 18/9, Balogh 15/3, Török 10, Berneczei 5/3, Werner 2. Csere: Füzi 5/3, Németh 3/3, Papp 5/3, Forrai. Edző: Meszlényi Róbert, Horváth József

MTK: Horváth 18/9, Boinitzer 6/3, Jakab 13/3, Mészáros 4, Szabó 4. Csere: Bihari 19, Bíró 2, Trepák. Edző: Szarvas Gábor, Bódi Ferenc

Meszlényi Róbert: Az utolsó negyedre megint szétestünk fejben, az utolsó másodpercekben pedig egy nagyon buta hibát követtünk el amellett, hogy négyszer is esélyt adtunk az MTK-nak a kosárszerzésre.

A középmezőny második felében tanyázó Pápai KC volt a soron következő ellenfél Meszlényi Róbert együttese számára, ismét hazai pályán.

A pápaiak a mérkőzés előtt igazoltak játékost center posztra, a korábban az OSE Lions-ban szereplő center, Vukolic érkezett Vajda József együtteséhez. A SMAFC-NYME-nél a Berneczei szenvedett sérülést az MTK elleni derbin, Karácsonyi pedig továbbra is sérült volt. Viszont a Pápánál sem volt mindenki egészséges.

Bár Németh Armand triplájával még a vendégek szereztek vezetést az első percben, Török és Balogh együttesen szerzett 9 pontjával fordított, Werner közelijével pedig el is lépett közel tíz pontra ellenfelétől a SMAFC-NYME (11-3). A Pápai időkérés kicsit megtörte a hazaiak lendületét, de Werner távolija már újra megnyugtató előnyt jelentett a házigazdának (20-12). Az utolsó percek azonban a vendégekről szóltak, Keresztes palánk alatti kosaraival, majd Vukolic triplájával 1 egységre zárkózott a Pápai KC.

A második negyedben továbbra sem találta a mérkőzés elején felvett ritmusát a SMAFC-NYME, a Pápa Keresztes 6 pontjával fordított. A vendégek jól kihasználták palánk alatti fölényüket, viszont Török és Nagy is megvillant hazai oldalon. Fej-fej mellett haladtak a csapatok, a csereként beálló Puszta, valamint Kutasi pontjaival 4 pontos előnyre tett szert a vendég gárda (29-33), amelyet a félidőig meg is tartott.

A második félidőben továbbra is a Pápa akarata érvényesült. Büntetők maradtak ki, és a távoli dobások sem ültek a hazaiaknak. Keresztes és Vukolic ellenben szép kosarakat szereztek a palánk alatt, közel 10 pontra hízott a vendég előny (42-51). Meszlényi Róbert időkérése kezdetben jót tett a soproniaknak, de távolról továbbra sem ment a hazaiaknak. Ráadásul előbb Vesztergom, majd Meszlényi Róbert is technikai hibát kapott, viszont Balogh büntetőivel 10 ponton belülre került a SMAFC-NYME.

Keresztes személyi hibájával indult a záró etap, a kispadra kényszerült a vendégek rutinos centere. Török jó büntetői, majd Hollós 2+1-es akciója egy 16-0-s hazai roham kezdete volt a SMAFC-NYME részéről. A kispadon „jegelt” Keresztes hiányát nagyon megérezte támadásban és védekezésben is a Pápa. A csereként beálló Papp fantasztikusan szállt be a meccsbe, triplájával már a hazaiaknál volt az előny. A hazai közönség is egyre lelkesebben bíztatta övéit. Visszaállt Keresztes, aki szép ismét be-be talált közelről, Török büntetőivel azonban továbbra is a soproniaknál volt az előny (71-69). Sőt, Nagy középtávoli kosara, majd Papp újabb távolija után már 7 ponttal vezetett Meszlényi Róbert csapata. A vendégek távolról próbálkoztak, de mind Vukolic, mind Kutasi dobása célt tévesztett. Az utolsó percek sajnos már nem a kosárlabdáról szóltak – a vendégek részéről. A Pápánál Puszta becsülettel küzdött ugyan, de egyedül kevésnek bizonyult. Egy, a Papp ellen elkövetett taktikai szabálytalanság után Vajda Balázs technikai hibát kapott reklamálásért, majd 1 perccel később ki is állították, bónuszként pedig Vajda József is technikait kapott. Hat büntető plusz labda illette meg a SMAFC-NYME, Papp mindössze egyszer hibázott, de igazából csak a különbség mértéke volt már kérdés.
Keresztes hiányára nagyon jól reagált Meszlényi Róbert és Horváth József együttese az utolsó negyedben, a cserejátékosok pedig nagyon sokat hozzátettek a mérkőzéshez. Ezen a felül az utolsó percekben sikerült 100%-osan is koncentrálniuk a hazaiaknak, aminek meg is lett az eredménye.

NBI/B csoportos férfi kosárlabda mérkőzés – 14. forduló. Sopron, Krasznai Ferenc Sportcsarnok 100 néző. Vezette: Horváth A., Benedek Z., Németh S., MKOSZ ellenőr: Nagy J.

SMAFC-NYME – Concordia Motax KC Pápa 89-75 (20-19, 18-23, 14-19, 37-14)

SMAFC: Balogh 26/3, Török 20, Nagy 13, Werner 9/3, Németh 3/3. Csere: Füzi, Papp 15/6, Vesztergom, Hollós 3, Forrai. Edző: Meszlényi Róbert, Horváth József

Pápa: Vukolic 9/3, Keresztes 23, Németh 6/6, Szanati 2, Horváth. Csere: Puszta 18/3, Kutasi 6/3, Bereczki 9, Ács 2. Edző: Vajda József

Meszlényi Róbert: Hullámzó volt a játékunk az első három negyedben, nem tudtunk kellően felpörögni, ez viszont a Pápának kedvezett. A negyedik negyedben mindenki nagyot küzdött, aki pályára került, védekezésben és támadásban is kimagaslót nyújtottunk.