Már pozitív mérleggel állnak

A korábbi évekhez viszonyítva idén is nőtt az induló csapatok létszáma az Egyetemi és Főiskolai Bajnokságban. E szerint a nyugati csoportban 8, míg a keleti csoportban 9 együttes kapott helyet, a lányoknál összesen 13 csapat indult a 2015/2016-os kiírásban.

A SMAFC-NYME csoportjában annyi változás történt, hogy a TFSE átkerült nyugatról keletre, új csapatként pedig a fővárosi MAFC és a pécsi PTE-PEAC NBII-es együttesei kerültek a Dunántúlra. A soproni keretet illetően Berneczei, Forrai, Gaál, Nagy Szála és Török továbbra is a SMAFC-NYME-t képviseli. Érkezett Oláh Olivér a TFSE-től, Széplaki Zsolt Bonyhádról, Szlávik Gábor és Szőke Péter soproniak, de tanulmányaikat az Nyugat-magyarországi Egyetemen folytatják, illetve Szegedi Márton Esztergomból. Őket egészítik ki még a soproni középiskolák fiataljai: Tukovits, Soós, és Horváth.

Az első megmérettetésre Pécsett, az újonc PTE-PEAC otthonában került sor.
Jól kezdett a SMAFC-NYME, hiszen fej-fej mellett haladt a komplett NBII-es csapatával felálló hazai gárda. A vendégeket Szőke triplái mellett Török kosarai tartották versenyben. A félidő előtt azonban a pécsiek 9 ponttal megléptek, majd a sok figyelmetlenségnek és eladott labdának köszönhetően 2 perc alatt sikerült még nagyobb hátrányba kerülnie a SMAFC-NYME-nek (51-31).

Szünet után már végig a távolról remek dobóformát kifogó pécsi csapat akarata érvényesült, a harmadik negyedben Antoniék hármasokkal "szétlőtték" a soproniak védelmét. Végeredményben a triplákat 50% fölött dobó (13/25, 52%) PTE-PEAC végül magabiztos győzelemmel kezdte a szezont.

PTE-PEAC - SMAFC 102-63 (23-15, 28-16, 28-13, 23-19)

PTE-PEAC: NAGY B. 22/9, ANTONI 16/9, Tálos 5, AL FARHAT 6, Füzy 11. Cs: BERKICS 10/6, Marczi, Thán 6/6, BUDAY-SÁNTHA 14/6, Koltai 7/3, Kis 3.

SMAFC: Gaál 2, SZŐKE 13/9, Oláh 6, BERNECZEI 12/3, TÖRÖK 11. Cs: Forrai 13/3, Szlávik, Szála 2, Szegedi 2, Tukovits 2.

Veszprémben javítottak

A pécsi vereség után Veszprémben, a Vetési Albert Gimnázium tornatermében lépett pályára a SMAFC-NYME. Érdekesség, hogy mindkét csapat tartalékosan várhatta az összecsapást, a soproniak mindössze 6 fővel, a hazaiak 7 emberrel tudták képviselni magukat.

Kacskó hármasával a házigazda szerzett vezetést, Berneczei és Török révén fordított a SMAFC, amelynek játákosai egy 11-0-ás és egy 7-0-ás rohamot is bemutattak az első negyedben, lepattanók utáni gyors-indításokkal szerezve kosaraik nagy részét. A vendég együttes ezzel alapozta meg 10 pont fölötti első-negyedes előnyét.

A második negyed több hibát és kiegyenlítettebb játékot hozott. Az ekkor Takács által vezetett hazaiak sokat nem tudtak faragni hátrányukból, így félidőben maradt a SMAFC-NYME számára megnyugtató vendég vezetés.

Egymás hibáiból éltek a csapatok a második félidőben. Soproni részről továbbra is Berneczei és Török vitte a prímet, de Nagy is fontos pillanatokban talált be. Hazai oldalon Novák volt a húzóember és 10 pont körüli különbség állandósult a csapatok között.

A záró etapban könnyelművé vált a vendégek játéka, amit Novák vezérletével ki is használtak a veszprémiek és fokozatosan faragtak a hátrányukból. 3 perccel a befejezés előtt egy 8-0-ás rohammal 1 pontra jött fel a VESC. Nagy ekkor egy triplát dobott, ami demoralizáló hatással volt a hazaiakra, majd Berneczei 2+1-es akciója végképp eldöntötte a találkozót.

Veszprémi Egyetem SC - SMAFC-NYME 79-82 (11-25, 20-16, 17-17, 31-24)

VESC: KACSKÓ 11/9, Kovács 3, NOVÁK 22/3, Czakó 13, TAKÁCS 27. Cs: Mónus, Naményi 3.

SMAFC: NAGY G. 8/6, Forrai 6/6, Gaál 4, BERNECZEI 44, TÖRÖK 20. Cs: Szőke.

Megyei rangadó, ismét idegenben

Bár a sorban az ELTE-BEAC elleni, szintén idegenbeli derbi következett volna a fővárosban, de az október 26-ra hétfőre kiírt mérkőzés hetében őszi szünet volt a Nyugat-magyarországi Egyetemen, ezért a mérkőzés decemberre halasztották a felek. Következett a 4. forduló, a Széchenyi Egyetem Győr – SMAFC-NYME mérkőzés.

A Török nélkül felálló vendégek ezúttal is jól kezdték a meccset, Berneczei és Nagy mellett Forrai is betalált, míg hazai részről Vida volt húzóember (5-6). A mérkőzés 3. percében egy ártalmatlan szituációban Káli rálépett egy másik játékos lábára, bokája valószínűleg kifordult, visszatérni már nem tudott a pályára. Ennek ellenére meglépett a Győr, amely Baruta révén egy 6-0-s etapot produkált. Nagy ponterős játékával – közte két triplával – azonban visszajött a meccsbe a SMAFC-NYME, sőt a vezetést is átvették Gaálék (20-22).

A második negyedben nagyon hullámzóvá vált a játék. Hol az egyik, hol a másik csapatnak voltak jobb periódusai, de tetemesebb előnyt egyik fél sem tudott kiharcolni. Egymás hibáiból „éltek” a csapatok. A negyed vége felé Palavics jó betörései után szerezett szép kosarakat a Győr, közel tíz ponttal vezetett a hazai gárda (42-34). Ekkor ismét Nagy lendített egyet a vendégek szekerén, aki labdaszerzések után szerzett kosarat, vagy hozta kihagyhatatlan helyzetbe társait, pár pillanat alatt egalizált a SMAFC-NYME, amelynek a minimális előnyt is sikerült kiharcolnia. A cserepadról beszálló Szlávik is nagyon hasznosan játszott, főleg védekezésben volt aktív, de Tukovits és Szála is fontos momentumokban szereztek kosarat.

A harmadik felvonás a korábbi koreográfiát hozta, adok-kapok folyt a pályán, miközben Baruta már 3 személyi hibánál járt. Gaál kinti dobásai mellett Oláh jó betörései után szerzett kosarai jelentették a pontokat a SMAFC-NYME-nek, a győrieknél leginkább Vida volt elemében. Berneczei viszont középtávolról tarthatatlan volt, sorra szerezte a kosarakat a soproni center. Az utolsó két perc ezúttal is a vendégeké volt: Forrai triplája után Oláh is betalált távolról, majd Nagy és Szála is eredményesek voltak, siekrült 10 pont fölé növelni a soproni előnyt a záró negyed előtt (61-73).

A negyedik negyedben is kitartott a soproniak lendülete, tovább növelve ezzel az előnyt (63-78). Innentől gyakorlatilag nem tudott visszajönni a meccsbe a Győr, Baruta ráadásul ki is pontozódott, az utolsó percekben mindkét oldalon a cserék játszottak már.

Széchenyi Egyetem Győr – SMAFC-NYME 84-97 (20-22, 23-22, 18-29, 23-24)

Győr: Vida 21/3, Palavics 21/3, Káli, Hlinyánszky 8/6, Baruta 20/6. Csere: Zábó, Tóth, Ivánvcsics 3, Fazekas 3/3, Kovács 6, Bosnyák 2, Bartalus.

SMAFC: Oláh 8/3, Forrai 13/3, Nagy 29/6, Berneczei 34, Szála 5. Csere: Szlávik, Tukovics 3, Gaál 5/3.